Saturday 3rd February - Single Stableford

Winner

J Hughes

Score 42 points

Runner-Up

S Adams

Score 38 points

Rundown

L Garthe

Score 36

W Aitken

Score 36

N Hoger

Score 35

W Hoger

Score 35

C Aitken

Score 35

Pin Shots

W Aitken

1st Hole

C Mason (pro pin)

5th Hole

W Hoger

10th Hole

N Hoger

14th Hole

C Mason

17th Hole

Sunday Single Stroke Monthly Medals – 4 Feb 2024

sponsored by D Lamb

A Grade Monthly Medal

B Grade Monthly Medal

C Grade Monthly Medal

Winner

Winner

Winner

O Hollis

Score 66

D Thompson

Score 69

C Brown

Score 69

Runner up

Runner Up

Runner Up

E Rognoni

Score 71

J Kropp

Score 71

D Schloss

Score 71

** Best Gross score – A Pienaar with 74

W Jensen

Score 71

G Barnsley

Score 71

C Mason

Score 71

M Gillespie

Score 73

A Pienaar

Score 74

G Coonan

Score 75

J Aitken

Score 75

B Goulding

Score 75

K Doyle

Score 76

J Hartzman

Score 76

Pin Shots

T Rock

1st Hole

A Pienaar

5th Hole

P Lamb (pro pin)

10th Hole

E Rognoni

14th Hole

M Gillespie

17th Hole

4bbb 2024 draw 2

Ladies Comp Tuesday 5th February

Hole Eclectic on the Front 9 for Club Trophies

Winner

Janelle Kruse 

Score 40 gross

Runner-Up

Ryle Walker

Score 43

Rundown


Rosemary Farquhar

Score 44


Lotte Pedersen

Score 44


Sue Hayes

Score 44

Pin Shots

Janelle Kruse
All in
Hole 1

Lotte Pedersen
Div 1
Hole 9

Trish Shannon
Div 2
Hole 6

Wednesday 7th February - Single Stablford

Winner

B Marney 

Score 40 points

Runner-Up

M Goddard

Score 39 points

Rundown

B O’Reilly

Score 36

S Adams

Score 36

B Goulding

Score 36

P Hunt

Score 36

W Alston

Score 35

G Malcolmson

Score 34

R Weldon

Score 34

D Freyling

Score 34

M Gillespie

Score 34

Pin Shots

D Freyling (pro pin)

1st Hole

P Higham

5th Hole

L Bishop

10th Hole

Nil

14th Hole

J Bowell

17th Hole

.

 

 

 

 

 

 

Well done to our reps from the committee Bob Mark and Macca who have just won the committee challenge at Allora today. 

Great work guys. They’ve won some money for the club to boot. 

Saturday 10th February - Single Stableford

Winner

J Davies

Score 39 points

Runner-Up

G Trussell

Score 38 points

Rundown

C Hill

Score 38

R Polzin

Score 36

M Goddard

Score 36

L Garthe

Score 36

D Pinidiyapathirage

Score 35

B O’Reilly

Score 34

Pin Shots

W Hoger

1st Hole

S Adams

5th Hole

B Barrowclift (pro pin)

10th Hole

G James

14th Hole

M Goddard

17th Hole

HLO Round 1 Cabarlah 11 Feb 2024

Today’s competition was the first round of the 2024 HLO Shield, competing against a strong line up from Goombungee and Crows Nest. The best 10 scores are tallied for each round and go towards a 3 round aggregate score for the shield.

Cabarlah too hard – a strong line up and were able to get a lead going into next week’s round 2 at Goombungee.

Results for the day:

Cabarlah – 374pts, Goombungee – 320pts and Crows Nest – 294pts.

Overall Men’s winner – C Aitken, Cabarlah GC

Ladies Winner – B Cox, Crows Nest GC

Runner up – J Kruse, Cabarlah GC

Cabarlah GC Winner – R Kruger

Runner Up – G McDonald

Goombungee GC Winner – P Ladewig

Runner Up – M Peter’s

Crows Nest GC Winner – R Gardner

Runner Up – I Coates

Run Downs to the next 8 for all clubs

NTPs

Ladies: 1 – A Robinson, 5 – P West, 10 – J Kruse, 14 – A Cass, 17 – V Drowley

Men’s: 1 – M Burgess, 5 – C Hill, 10 – M Gillespie, 14 – G Lyall, 17 – A Pienaar

Well done to all, and for those who turned up for a great day, despite the occasional showers.

Round 2 is next Sunday (18th Feb) at Goombungee GC. There are still plenty of spots available so send an email, message through messenger or sms M Hancock (0438755324) to secure a spot – shot gun starts at 0700am and 1200pm.

Ladies Comp Tuesday  12th February

Monthly Medal, Stroke and Putts for Lotte Pedersen’s Trophy

Winner

Rhyl Walker

Score 68

Runner-Up

Trish Shannon

Score 77

Rundown


Meg Chadwick

Score 78


Lotte Pedersen

Score 79


Sue Hayes

Score


Rosemary Farquhar

Score 80

Pin Shots

Paula Heelan
All in
Hole 5

Janelle Kruse
Div 1
Hole 10

Michele Reimers
Div 2
Hole 7

Pamie Campbell
Silver Circle
Hole 1

Wednesday 14th February - Single Stableford

Winner

E Rognoni

Score 36 points

Runner-Up

I Harrison

Score 36 points

Rundown

B Marney

Score 34

J Bowell

Score 34

M Hanock

Score 34

K Doyle

Score 33

B O'Reilly

Score 33

L Fisher

Score 33

Pin Shots

G Barnsley

1st Hole

E Rognoni (pro pin)

5th Hole

D Freyling

10th Hole

P Higham

14th Hole

B Barrowclift

17th Hole

Junior member – Aliviah Gill – attended Darling Downs Golf trials for 13-19 years yesterday, 13 February 2024. 

She was the 13-19 years girls nett winner for the day and successfully made the Darling Downs team to compete at the State Championships from 12-15 May this year at Oxley.

We wish Aliviah all the best for this event and look forward.to hearing about her progress throughout the Championships.

 

Go Aliviah!!

Saturday 17th February - Single Stroke

Winner

J Aitken

Score 69

Runner-Up

J Hughes

Score 70

Rundown

C Hill

Score 70

G James

Score 70

B Aitken

Score 70

E Rognoni

Score 71

C Aitken

Score 71

G Trussell

Score 71

B Marney

Score 72

Pin Shots

J Smith

1st Hole

E Rognoni

5th Hole

T Rock

10th Hole

P Hunt (pro pin)

14th Hole

G James

17th Hole

Sunday’s competition was the second round of the 2024 HLO Shield at Goombungee Golf Course. The course was in good nick, with conditions good for golf (minus the handicap adjustment 😊)

The best 10 scores are tallied for each round and go towards a 3 round aggregate score for the shield.

Results for the day:

Overall Men’s Winner – G Scutt 40 pts,  GC

Ladies Winner – C Cover 36 pts, Goombungee GC after cb

Runner up – J Kruse 36 pts, Cabarlah GC

Cabarlah GC Winner – D Robinson 38 pts

Runner Up – S Mogg 35pts after cb

Run Down

G Trussell 35, G McDonald, C Boyle and D Schloss 33 pts, M Hancock and T Wright 32 pts

NTPs – TBC

Current standings after 2 rounds

Cabarlah – 712 pts, Goombungee – 678 pts and Crows Nest – 623 pts.

 

The final round is Sunday 17th March at Crows Nest GC. There are still plenty of spots available so send an email, message through messenger or sms M Hancock (0438755324) to secure a spot – shot gun starts at 0700am and 1200pm.

Results for  Ladies Comp Tuesday  20th February

Winner

Janese Lloyd

Score +1

Runner-Up

Rosemary Farquhar

Score +1

Rundown


Rhyl Walker

Score -1


Trish Shannon

Score -3


Janelle Kruse

Score -5


Paula Heelan

Score -6


Lorna Bell

Score -6

Pin Shots

Janese Lloyd
All in
Hole 5

Lotte Pedersen
Div 1
Hole 10

Lorna Bell
Div 2
Hole 7

Wednesday 21st February - Single Stableford

Winner

R Polzin

Score 42 points

Runner-Up

M Gillespie

Score 39 points

Rundown

D Thompson

Score 38

K Weigl

Score 37

M Hanock

Score 37

N McIntyre

Score 36

L Bishop

Score 36

E Rognoni

Score 36

J Dolley

Score 35

B Goulding

Score 35

B Sweeney

Score 35

C Mason

Score 35

L Godden

Score 35

Pin Shots

B Barrowclift

1st Hole

D Coates

5th Hole

B Sweeney (pro pin)

10th Hole

M Gillespie

14th Hole

J Dolley

17th Hole