May 2024

Wednesday 1st May - Single Stableford

Winner

O Hollis

Score 40 points

Runner-Up

D Hunter

Score 40 points

Rundown

D Robinson

Score 38

M Goddard

Score 36

J Scamp

Score 36

D Crothers

Score 36

I Harrison

Score 36

L Bishop

Score 35

M Cahill

Score 35

L Godden

Score 35

D Freylin

Score 34

D Stephen

Score 34

B Owen

Score 34

B Owen

Score 34

Pin Shots

S Cairns

1st Hole

D Stephen

5th Hole

B Barrowclift (pro pin)

10th Hole

L Bishop

14th Hole

D Stephen

17th Hole

Saturday Single Stroke Monthly Medals – 4 May 2024

May’s Monthly Medals sponsored by D Coates

** Best Gross score – T Goddard with 79

A Grade Monthly Medal

B Grade Monthly Medal

C Grade Monthly Medal

Winner

Winner

Winner

M Goddard

Score 69

G McDonald

Score 71

W Alston

Score 68

Runner up

Runner Up

Runner Up

J Borey

Score 71

M Hancock

Score 71

T Lloyd

Score 69

W Aitken

Score 72

J Hughes

Score 72

C Mason

Score 73

E Rognoni

Score 73

J Kropp

Score 73

J Davies

Score 74

B Barrowclift

Score 74

W Lewer

Score 74

B Aitken

Score 74

L Bishop

Score 75

C Hill

Score 75

G Trussell

Score 75

Pin Shots

W Alston

1st Hole

C Phelan

5th Hole

M Goddard

10th Hole

L Bishop

14th Hole

J Davies (pro pin)

17th Hole

Imperial Bullion Approach
T Goddard 

2nd Hole

Men’s Pennants Results

Yesterday saw the final round for this years Pennant season.

Div 1

Div 1 had a massive task to take City GC down at Cabarlah and hope for a favourable result in the other match to have any chance of making the final. Unfortunately, despite some close matches, Div 1 went down 1/6.

Well done to Andrew and the team for a successful season, only falling short by 2 pts from a look at a final in the end. Lots of positives and some great wins as a team and individually, so well done lads.

Seniors

Seniors continued their great season by defeating a strong Gatton side 3/2 at Cabarlah. Matches were all close with the result in the balance up until the last couple of holes.

The win secures a final at home for us and will be played in 2 weeks (19th May), so if you get a chance get out to Cabarlah and support our old fellas to our first Senior Pennant flag.

Wednesday 1st May - Single Stableford

Winner

D Hunter

Score 41 points

Runner-Up

P Higham

Score 40 points

Rundown

J Scamp

Score 37

L Godden

Score 37

B Trimper

Score 36

K Weigl

Score 36

R Weldon

Score 35

B O’Reilly

Score 35

B Marney

Score 35

I Harrison

Score 35

C Goodwin

Score 35

I Robbie

Score 34

C Dolley

Score 34

M Cahill

Score 34

Pin Shots

R Weldon

1st Hole

K Doyle

5th Hole

P Higham

10th Hole

B Barrowclift (pro pin)

14th Hole

D Coates

17th Hole

Results for  Ladies Comp Tuesday  7th May

Round 1 Ladies Championships Gross and

Single Stroke Monthly Medal & Putts for Meg Chadwick’s Trophy

Winner of the Single Stroke & Monthly Medal:  Rosemary Farquhar 74 Net

Runner Up: Sue Hayes 75 ocb

Rundown

Rhyl Walker

Score 75

Petae Frazer

Score 76

Judy Beste

Score 79

Pin Shots

Janese Lloyd
All in
Hole 6

Rosemary Farquhar & Paula Heelan
Div 1
Hole 12

Pamie Campbell
Div 2
Hole 8

Round 1 Championship Results:

A Grade: Sue Hayes 90, Janelle Kruse 97

B Grade: Rosemary Farquhar 93,   Rhyl Walker 95, Judy Beste 98,   Petae Frazer 99, Lotte Pedersen 101,    Janese Lloyd 106, Trish Shannon 107

 

C Grade: Jessella Mc Connell 119,   Pamie Campbell 120

Saturday 11th May - Single Stroke Comp

Winner

W Lewer

Score 67

Runner-Up

G Coonan

Score 68

Rundown

B Gill

Score 72

D Robinson

Score 73

D Schloss

Score 73

B Marney

Score 73

W Alston

Score 73

J Loury

Score 73

T Goddard

Score 73

M O’Brien

Score 73

M Goddard

Score 74

B. O’Reilly

Score 74

Pin Shots

J Lee (pro pin)

1st Hole

B Gill

5th Hole

M O’Brien

10th Hole

D Robinson

14th Hole

T Goddard

17th Hole

Results for  Ladies Comp Saturday 11th May

Round 2 Ladies Championships Gross and

Single Stroke for Sue Hayes Trophy

Winner of the Single Stroke:           Janelle Kruse 73 Net

Runner Up: Trish Shannon 73 ocb

Rundown:  Paula Heelan 73,  Janese Lloyd 74,  Sue Hayes 77,  Judy Beste 77,  Lotte Pedersen 77  

Round 2 Championship Results:

A Grade:  Janelle Kruse 90,   Sue Hayes 92,   

B Grade: Lotte Pederssen 96,  Rosemary Farquhar 97,   Judy Beste 97,  Trish Shannon 99,  Rhyl Walker 100,  Janese Lloyd 101,  Petae Frazer 103,      

C Grade: Pamie Campbell 111   Jessella Mc Connell 124,

Progress Scores after 2 rounds:

A Grade: Sue Hayes 182, Janelle Kruse 187

B Grade:  Rosemary Farquhar 190,  Judy Beste 195,  Rhyl Walker 195, Lotte Pedersen 197,  Petae Frazer 202, Trish Shannon 206, Janese Lloyd 207

C Grade:  Pamie Campbell 231, Jessella McConnell 243

Wednesday 15th May - Single Stableford

Winner

T Wright

Score 40 points

Runner-Up

D Stephen

Score 39 points

Rundown

P Higham

Score 37

P Bryant

Score 37

J Kropp

Score 36

B May

Score 36

R Whittaker

Score 35

B Barrowclift

Score 35

B Volp

Score 33

P Hunt

Score 33

J Scamp

Score 33

M Goddard

Score 33

K Weigl

Score 33

M Hancock

Score 33

Pin Shots

P Higham

1st Hole

G Gunther

5th Hole

P Bryant

10th Hole

D Stephen

14th Hole

K Mitchell (pro pin)

17th Hole

Results for  Ladies Comp Tuesday 14th May

Round 3 Ladies Championships Gross and

Single Stroke for Jessella McConnell’s Trophy                                                                                                                                                                               

Winner of the Single Stroke:           Gayle Ward 72 Net

Runner Up: Janelle Kruse 73

Rundown:  Petae Frazer 76,  Trish Shannon 77,  Janese Lloyd 79,  Sue Hayes 79,   Pamie Campbell 79 

Round 2 Championship Results:

A Grade:  Janelle Kruse 90,   Sue Hayes 94,   

B Grade:  Petae Frazer 99, Judy Beste 101,   Rosemary Farquhar 102,  Rhyl Walker 102,  Trish Shannon 103,    Janese Lloyd 106,        

C Grade: Pamie Campbell 111  

Progress Scores after 3 rounds:

A Grade:  Sue Hayes 276,  Janelle Kruse 277

B Grade: Rosemary Farquhar 292,  Judy Beste 296,  Rhyl Walker 297,  Petae Frazer 301, Trish Shannon 309, Janese Lloyd 313

C Grade: Pamie Campbell 342,  

Saturday 18th May - Single Stableford
sponsored by J Loury and P Hunt

Winner

J Hughes

Score 40 points

Runner-Up

K Doyle

Score 39 points

Rundown

Noah Bonney

Score 36

W Alston

Score 36

J Aitken

Score 36

R Whittaker

Score 35

D O’Brien

Score 34

M Hancock

Score 34

Member

Score

Nathan Bonney

Score 34

P Hunt

Score 33

B Aitken

Score 33

T Lloyd

Score 32

Pin Shots

K Doyle

1st Hole

5th Hole

J Dolley

10th Hole

D O’Brien

14th Hole

B Aitken

17th Hole

Results for  Ladies Comp Saturday 18th May

Round 4 Ladies Championships Gross and

Single Stroke for Paula Heelan’s Trophy

Winner of the Single Stroke:    Janelle Kruse 73 Net

Runner Up:   Rosemary Farquhar 77 ocb

Rundown:     Petae Frazer 77, R. Walker 77,  Judy Beste 80,  Trish Shannon 80,   Pamie Campbell 82,  Sue Hayes 87 

Round 4 Championships Results:

·         A Grade:    Janelle Kruse 89,   Sue Hayes 102   

·         B Grade:    Rosemary Farquhar 96,  Rhyl Walker 97,   Judy Beste 100,  Petae Frazer 101,  Trish Shannon 106        

·         C Grade:     Pamie Campbell 114  


After 4 rounds our Club Champion is Janelle Kruse .  Results are as follows:

·         A Grade:     Janelle Kruse 366,   Sue Hayes 378

·         B Grade:     Rosemary Farquhar 388,  Rhyl Walker 394,  Judy Beste  396,   Petae Frazer 402,  Trish Shannon 415

·         C Grade:     Pamie Campbell 456 

The Ladies were also playing for the Darryl Bishop Memorial Trophy for the best Net Score after 4 rounds. The trophy was presented by Jeff Bishop.  Thank you Jeff

Winner:         Janelle Kruse 299,

Rundown:     Petae Frazer 309,  Trish Shannon 311,  Rosemary Farquhar 312,  Rhyl Walker 314,  Judy Beste 317, Sue Hayes 318,    Pamie Campbell 328

Cabarlah's Senior Men Pennants team 2024

Cabarlah’s Senior Men Pennants have defeated Gatton today at home 3/2 to win this year’s flag.

Well done to the team who all contributed throughout the season to get is to a home final and to win at home.

We didn’t have it all our way with quite a few close matches, thankfully winning the last match on the last hole and coming down the last Putt.

Congratulations to the team Capt G McDonald, Team Manager G Barnsley, D Stephen, G Edser, W Hoger, M Goddard, P Bryant, W Aitken and M Hancock – Well done (old) lads

 

Also special thanks to the committee, staff, club pro and sponsors (D Stephen and Taylor Safety) for their support throughout the season

Sunday 19th May - Single Stroke Comp

Winner

I Stafford

Score 71

Runner-Up

G Douglas

Score 71

Rundown

R Polzin

Score 72

O Hollis

Score 73

N Hoger

Score 74

G James

Score 75

P Higham

Score 75

B Sweeney

Score 76

B Barrowclift

Score 77

Pin Shots

B Dyer

1st Hole

D Robinson

5th Hole

J Lee (pro pin)

10th Hole

B Barrowclift

14th Hole

C Reich

17th Hole